سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ ۱۲:۲۵:۳۳ ساعت

صنعت بيمه بايد به دست مردم و بخش خصوصي اداره شود

محمد ابراهيم امين: صنعت بيمه بايد به دست مردم و بخش خصوصي اداره شود
موضوع توانگري مالي و فني شركت هاي بيمه به صورت روزآمد از سوي بيمه مركزي، رصد مي شود و ما براي حفظ حقوق كامل بيمه گذاران اين مساله را با حساسيت ويژه اي دنبال مي كنيم.
به گزارش اداره كل روابط عمومي بيمه مركزي جمهوري اسلامي ايران، محمد ابراهيم امين با اعلام اين مطلب افزود: صنعت بيمه براي افزايش آرامش و امنيت خاطر افراد و بنگاهها فعاليت مي كند و هر گونه اشكال و نقص در عرضه محصولات‌ و خدمات بيمه اي، پذيرفتني نيست و اگر توانگري شركت هاي بيمه با ميزان قبول تعهدات همخواني نداشته باشد، بيمه مركزي ناگزير از ورود به مساله خواهد شد. رييس كل بيمه مركزي جمهوري اسلامي ايران با اشاره به تاكيد مجدد بر اصل كاهش تصدي گري دولت در امر بيمه گري، تصريح كرد: براي ايجاد فضايي شاداب و پويا در صنعت بيمه بايد بحث رقابت پذيري را با جديت بيشتري دنبال كنيم تا اين صنعت به دست خود مردم اداره شود و دولت هم با ابزارهاي موثر و امروزي بر اين حوزه نظارت داشته باشد. وي نظارت سنتي را براي استيفاي حقوق بيمه گذاران ناكافي دانست و گفت: نظارت مدرن و رصد روزآمد از دغدغه هاي جدي ماست و خوشبختانه هم اكنون تمامي بيمه نامه هاي صادر شده در كشور از طريق سامانه "سنهاب" قابل رصد و نظارت مي باشد.
پرخطرها بايد هزينه ي بيشتري پرداخت كنند

اين با مفهوم عدالت همخواني ندارد كه‌ افراد ضابطه‌مند، هزينه هاي عده اي قانون گريز را تقبل كنند. محمد ابراهيم امين با بيان اين مطلب به تشريح ساختارهاي بيمه پرداخت و گفت: افراد پر خطر و حادثه آفرين بايد هزينه ريسك بالاي خود را بپردازند و ما اين موضوع را در اصلاحيه قانون شخص ثالث مدنظر داريم و انشالله تا پايان سال جاري اين اصلاحيه را در قالب لايحه اي به مجلس شوراي اسلامي تقديم خواهيم كرد. رييس كل بيمه مركزي جمهوري اسلامي ايران با اشاره به اين مطلب كه در قانون فعلي منافع كامل بيمه گذاران و بيمه گران لحاظ نشده، اظهار كرد: در صورت تصويب اصلاحيه هاي اين قانون كه مطابق با الگوهاي رايج درسطح دنيا خواهد بود، تمامي دغدغه ها و ملاحضات بيمه گران، بيمه گذاران و نهادهاي مرتبط مانند قوه قضائيه، نيروي محترم انتظامي، وزارت راه و شهرسازي و غيره مورد توجه قرار خواهد گرفت. وي با تشريح جزئيات اين اصلاحيه به آمار تكاندهنده تصادفات در كشور اشاره كرد و افزود: مطابق آمار بيش از هشتاد درصد از حوادث رانندگي به دليل خطاي انساني رخ مي دهد اما در قانون فعلي، پوشش بيمه اي برمبناي ويژگيهاي خودرو در نظر گرفته شده و از توجه به ا رزيابي ريسك راننده غفلت شده است.ابراهيم امين با تاكيد بر اين مطالب كه دريافت حق بيمه ناكافي و پرداخت كامل خسارت براي يك بنگاه اقتصادي هيچگونه توجيه اقتصادي ندارد ، گفت: البته ما توقع نداريم مشكلات اين قانون به يكباره حل شود ولي قطعا جابجايي كامل‌ و انتقال ارزيابي ريسك از اتومبيل به راننده در يك فرايند كوتاه‌ مدت قابل اجرا خواهد بود.

شركت هاي بيمه هزينه هاي سربار خود را كنترل كنند

رييس كل بيمه مركزي جمهوري اسلامي ايران ضمن تاكيد بر اين نكته كه دولت، تعيين كننده نرخ بيمه نيست، تصريح كرد: شركت ها مي توانند با آزادي كامل در زمينه هاي گوناگون بازاريابي و شيوه هاي جذب مشتري با يكديگر رقابت كنند و بيمه مركزي به عنوان دستگاه ناظر به اين موضوع ورود نخواهد كرد. محمد ابراهيم امين افزود: نرخ گذاري در صنعت بيمه يك اصول مشخص و استانداردي دارد و مساله نرخ فني كه با ابزار آمار و احتمالات محاسبه مي شود در تمامي شركت ها يكسان است و تنها تفاوتي كه وجود دارد مديريت و كنترل هزينه هاي سربار شركت ها و ميزان توقع سهامداران آن براي دريافت سود است. وي اظهار داشت: خوشبختانه قوانين ضد دامپينگ و تباني در صنعت بيمه وجود دارد و ما نيز عزم خود را جزم كرده ايم تا با هر گونه ساختارشكني غير معقول در بازار بيمه اي كشور برخورد كنيم. امين تصريح كرد: اگر شركت هاي بيمه نتوانند در ارزيابي و محاسبه حق بيمه، موفق عمل كنند قطعا در پرداخت خسارت دچار مشكل مي شوند و بيمه گذاران را نيز در احقاق حقوق قانوني و طبيعي خود با اشكالاتي روبرو خواهند كرد.

رسانه ها بايد در امر فرهنگسازي صنعت بيمه پيشرو باشند

وظيفه اصلي بيمه مركزي، هدايت جريان بيمه كشور و نظارت بر تمامي فرايندهاي آن است به گونه اي كه حقوق بيمه گران و بيمه گذاران دچار آسيب نشود. محمد ابراهيم امين در بخش پاياني سخنان خود، رسانه ها را به حضور فعالتر و اثرگذارتر در عرصه فرهنگسازي بيمه اي فراخواند و گفت: فرهنگسازي در حوزه صنعت بيمه با موضوع تعميم و توسعه اين صنعت، مرزهاي مشترك و ظريفي دارد و ما آمادگي آن را داريم كه از رسانه هاي فرهنگساز و حامي صنعت بيمه، حمايت كنيم. رييس كل بيمه مركزي خاطرنشان كرد: بيمه يكي از پشتوانه هاي جدي رشد و توسعه اقتصادي كشور به شمار مي رود و رسانه ها بايد با درك عميق اين واقعيت، فضاي گسترده تري را براي همگاني سازي فرهنگ بيمه اي اختصاص بدهند. وي افزود: بيمه يك كالاي ويتريني و لوكس نيست و شرايط بايد به گونه اي پيش برود كه مردم محصولات بيمه اي را جزو ضروريات اوليه زندگي خود بدانند. گفتني است "محمد ابراهيم امين" – رييس كل بيمه مركزي جمهوري اسلامي ايران – از حضور قريب الوقوع چند شركت جديد بيمه اي براي حضور در بازار صنعت بيمه خبر داد كه به زودي جزئيات آن از سوي بيمه مركزي اعلام خواهد شد.


تاریخ درج خبر:جمعه ۱۲ مهر ۱۳۹۲

تماس با ما

آدرس:تهران-سعادت آباد-میدان کاج
ابتدای سرو غربی-نبش خیابان مروارید
ساختمان مرواریدسعادت-طبقه اول واحد 7

 تلفن :            22090863 

فکس :            89780221
 
پیام کوتاه :     3000670221

ایمیل :     info@saman221.ir

شماره واتساپ واحد صدور:

                  09102458395