یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ ۱۲:۴۸:۵۱ ساعت

هیچ وزارتخانه ای حق دخالت در تعیین نرخ بیمه شخص ثالث را ندارد

در حال حاضر هیات دولت، اختیار تعیین نرخ بیمه شخص ثالث را به بیمه مرکزی داده و وزارتخانه دیگری حق دخالت در این مورد را ندارد و اگر قرار باشد بیمه شخص ثالث از این بیشتر دستکاری شود، تیر خلاص به صنعت بیمه زده می شود.

یونس مظلومی درباره نرخ بیمه شخص ثالث و توجه به نقش راننده در ارزیابی ریسک جهت تعیین نرخ بیمه گفت: هم اکنون بیمه شخص ثالث تعرفه ثابت و مشخصی دارد. براساس نوع خودرو، و از سوی بیمه مرکزی نرخ آن تعیین می شود و شرکتهای بیمه هم موظف به رعایت آن هستند. و این در حالی است که فقط خودرو عامل تعیین کننده در ریسک شخص ثالث نیست و راننده هم نقش بسیار مهمی در این میان دارد. در حالیکه ممکن است که ما بخواهیم برای یک خودرویی، حق بیمه کمتر از آن چیزی که تعرفه هست بگیریم و از خودروی دیگر، بیشتر.
وی در ادامه درباره عوامل تاثیرگذار در برآورد ریسک افزود: سابقه رانندگی و سلامت رانندگی یک شاخص مهم در ارزیابی ریسک است و در واقع ریسک شخصی که در سنوات قبل رانندگی ایمن و بدون حادثه ای داشته باشد، پایین است. عامل بعدی سن راننده است. در کشورهای توسعه یافته که محاسبه حق بیمه ثالث بر مبنای راننده است. هرچه شخص جوانتر باشد، با توجه به اینکه ریسک پذیری و هیجان رانندگی اش بیشتر است، حق بیمه بالاتری را باید پرداخت کند و هرچه سن کمتر باشد، سابقه رانندگی هم کمتر است. بنابریان در سن های کمتر حق بیمه بالاتر است. و لذا باید حداقل دو عامل سن، سابقه رانندگی و سابقه تخلفات حادثه ساز در تعیین حق بیمه لحاظ شود.
عضو انجمن حرفه ای صنعت بیمه درباره جایگاه بیمه شخص ثالث در صنعت بیمه گفت: شرکت های بیمه به بیمه شخص ثالث آلوده شده اند، خیلی از شرکت ها، بیمه شخص ثالث را صرفا برای تامین نقدینگی تعهدات قبلیشان می فروشند.
یکی از چالشهای بیمه شخص ثالث این است که علی رغم اجباری بودن آن، کمتر از 50 درصد موتور سیکلت ها و کمتر از 70 درصد خوردوها بیمه شخص ثالث دارند و عدم بیمه بودن این حجم وسیله نقلیه و تاثیر آن بر تقلبات، برای صنعت بیمه زیان آور است. اگر حاکمیت یک عزم ملی داشته باشد برای اینکه هیچ وسیله نقلیه ای بدون بیمه در کشور نتواند تردد کند و از طرفی این عوارض نامربوطی که به بیمه شخص ثالث وصل شده، حذف شود مشکلات بیمه شخص ثالث تا حدودی حل می شود.
مدیر عامل شرکت بیمه رازی در مورد مرجع تصمیم گیر در تعیین نرخ بیمه شخص ثالث نیز اظهار داشت: در حال حاضر هیات دولت، اختیار تعیین نرخ بیمه شخص ثالث را به بیمه مرکزی داده و وزارتخانه دیگری حق دخالت در این مورد را ندارد و اگر قرار باشد بیمه شخص ثالث از این بیشتر دستکاری شود، تیر خلاص به صنعت بیمه زده می شود.


تاریخ درج خبر:پنج شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳

تماس با ما

آدرس:تهران-سعادت آباد-میدان کاج
ابتدای سرو غربی-نبش خیابان مروارید
ساختمان مرواریدسعادت-طبقه اول واحد 7

 تلفن :            22090863 

فکس :            89780221
 
پیام کوتاه :     3000670221

ایمیل :     info@saman221.ir

شماره واتساپ واحد صدور:

                  09102458395